1908 – 1927 Ford T - a "bádog Bözske"
Moderátorok: TomiTomi, StangMan
1908 – 1927 Ford T - a "bádog Bözske"
Ebben a topicban igyekeznénk összegyűjteni a Ford talán leghíresebb modelljével foglalkozó adatokat, képeket és a magyar nyelvű cikkeket. Aki ilyen autóval kapcsolatban keresgél, annak ne kelljen sok fórumot olvasgatni, hanem itt, egy helyre gyűjtve találhatja meg érdeklődésének célját.
Ford T modell
Az 1907-es T modell és Galamb József
Kezdhetnénk talán azzal, hogy Henry Ford és Galamb József neve együtt vált híressé a T-Ford által. Az erősen magyar kötődése miatt is érdemes talán kis időt szánni ennek az autónak a megismerésére. Akkor vágjunk bele a történetbe:
1896-ban Henry Ford megépítette az első autóját. Nem sokáig kellett várni és csapatával elkészítette első győztes verseny autóját. 1901-ben a michigani Grosse Pointe volt a hely, ahol győzelemre vitték a Ford autót. Ez után a siker után, már nem sok idő kellett, hogy 1903-ban megalakuljon a Ford Motor Company. A cég $100,000-t tudott összeszedni a befektetőktől és $28,000 volt ebbőél a készpénz. A cég ekkor 125 embert foglalkoztatott és három különböző modellből 1700 db-ot készített. Az autók viszonylag drágák voltak a magas haszon kifizetése miatt. Pár év alatt rádöbbentek, hogy ahhoz, hogy piacot tudjanak szerezni egy olcsóbb autóval kell elő állni. Így 1906-ban elindult az új autó tervezése és életre hívása, amely kicsi hasznot hozott. Ekkor készítették el az N-modellt. Galambos úr segítségével. 1906 telén a detroiti Piquette Avenue egy épületének termében neki láttak egy új autó tervezésének is, amely majd leváltja az N modellt. Közben egy floridai versenyen egy francia autón észre vették, hogy sok eleme az acélnál könnyebb anyagokból készült. Ekkor jönnek rá, hogy a Vanádium tartalmú acél használatára. Igaz ekkoriban Amerikában nem ismerték ennek az előállítási módját. Ebben az irodában tűnik föl egy magyar származású férfi, akinek tervei alapján készül el az új autó. Ő Galamb József, aki még többször feltűnik a Ford történetében, hisz tervei alapján készülnek el később az automatizáláshoz szükséges futószalagok, de ne siessünk ennyire előre és térjünk vissza a történethez. 1906-ban az ő asztalán készültek el az autó tervei. Nem sokat gondolkoztak, hanem 1907 októberében megindították az új autó gyártását. Az autó alapötlete az volt, hogy olcsó, mindenki számára elérhető, megbízható, könnyen javítható és vezethető autót készítsenek. Ismerősek lehetnek ezek a gondolatok, hisz egy másik hasonlóan nagy sikert befutott autónál is ezek a gondolatok irányították a tervezőket (VW Bogár).
A Ford T modell erőforrása
Az autó maga nagyon könnyű volt, mivel össztömege 540 kg is alig érte el. Egy négyhengeres 2,879 L-es vízhűtéses benzinmotor gondolkodott a 20 LE megteremtéséről. A hajtómű bolygókerekes volt, a váltás pedig pedállal történt, mind a két sebesség használatánál. Az autó akár 70 km/h-val is tudott száguldani és ehhez alig 10L/100 km volt a fogyasztása. Ahogy az előzőekben már említettük a gyártáshoz hő kezelt fémeket és vanádiumot használtak. Ekkoriban a francia luxus autó és a T Ford készült csak vanádium ötvözet használatával. A külső fémfelületek nagy része nem kalapálással, hanem mélyhúzással készült. Aránylag olcsó ára és modern ötletei miatt ez a gép lett Amerika népautója. Ekkoriban kapta a TIN LiZZIE - bádog Böske becenevet.
Aztán megtörtént a csoda 1908 Október 1-jén elkelt az első autó az új T-modellből., majd rögtön az első évben túl lépték a 10.000-os bűvös eladási számot a $825-os autó. 1909-ben egy Robert Guggenheim nevű mágnás, támogatott egy New York Seattle közötti versenyt, amelyet két T modell is teljesített.
1911 Ford T modell Touring
Az első időben minden autó fekete volt, a festés nehézségei miatt nem igazán tudták váltogatni a színeket. Ekkoriban még szó szerint bemártották az elemeket a festékbe vagy folyatták az elemen a festéket. Ebből adódóan nem is lett egységes a festék mennyisége mindenhol.
1913 Ford T modell
Az eladási számok rádöbbentették Fordot, hogy változtatni kellene a gyártási folyamaton, mert nem tudnak állandóan új telepet venni, így a megoldás magának a gyártásnak az átalakítása lehetne. Ismét előkerült Galambos József és egy érdekes ötletet vetett fel. Szalagon kellene gyártani magát az autót. elkülönítettek egy összeget az ötlet megvalósítására és így készült el az új Highland Parkba megálmodott gyár, amely 1910-ben megkezdte működését. Az üzem építésze Albert Kahn volt és ügyesen kihasználta a 62 ár területet. A legfelső emeleten a karosszéria elemek készültek, onnan kerültek át a második szintre, ahol a munkások a gumikat a kerekekre szerelték és festették a vázakat. Az első emeleten készre szerelték az autókat, majd a befejezték útjukat a rámpán lefelé. A földszinten voltak az irodák A termékek az első pár évben mindig itt készültek ezzel a módszerrel.
1914 Ford T modell nyitott szállító autó
1912-re az autó ára már csak $575 volt. Ezzel az árral a még 1909-es kezdeti $220-os hasznot 1914-ig $99-ra csökkentették. Tudták, hogy a hihetetlen mértékben növekvő eladási mennyiség behozza a kisebb haszonból adódó kiesést. Igen a Ford a kezdeti 9,4%-os piaci részesedését 1914-re 48%-ra növelte! A T modell volt a fő eladott termékük.
A gyártást folyamatosan fejlesztették, hogy megtudjanak felelni a rohamosan növekvő elvárásoknak. 1914 Januárjában bevezetik, hogy egy munkás egy munkafolyamatot végez és minden következőt egy másik. Megteremtődik az unalmas és monoton idegölő szalag munkák kora. Igen, mondjuk ki a rosszat is, innentől kezdve az emberek lélekölő munkát végeztek és ez megmaradt a mai korra is. Micsoda kemény dolog lehet ugyanazt a 8 csavart tekerni egész nap. Az ember ha belegondol ebbe, mindjárt nagyobb tisztelettel néz bármilyen gépre, készülékre és értékeli annak előállítását. A jó oldaláról is beszéljünk. Az emberek akik egy egy munkafolyamatot végeztek sokkal gyorsabban tudták azt a munkát végezni, ezáltal gyorsult az összeszerelés és összességében hamarabb készült el minden egyes autó. Ekkor már 13.000 ember dolgozik a cégnél. Itt is látszik a rohamos fejlődés.
Szín és modell választék egy katalógusból
Ugorjunk kissé vissza és lássuk a munkások életét is. Keményen dolgoztak, hisz $2,38 kaptak egy KILENC órás napra. Ez az összeg csak 1914 január 5-től ugrik $5-ra és csökken a munkaórák száma 8-ra. Igen, rájönnek, hogy nem lehet egy embert túlhajszolni, mert a minőséget is tartani kell. Erről először a városban, majd az egész országban beszéltek. Természetesen ne feledkezzünk meg ennek előnyéről se, gyakorlatilag válogathattak a munkások közül, hisz a jó bér és csökkentett munkaidő miatt az emberek ott akartak dolgozni. Az elégedett dolgozok még többet tudtak dolgozni és erre szükség is volt a rohamos igények kielégítése miatt. A munkásokat tovább képezték és szakosították. Mindenki odakerült, ahol jobb volt. Bónuszokat lehetett elérni a munkák során és emellett juttatásokat. Ilyen volt az orvosi ellátás, a sport lehetőség, a gyerekvigyázók a családosoknak. A túlórákat is értékelték, ha valaki bírta. A cég profitja két év alatt (1914-1916) $30 millióról $60 millióra nőtt!
Most belemehetnénk A Ford művek más dolgaiba, mivel ez a cikk a T Ford történetéről szól, így csak megemlítjűk. A cégből gondolkozik Henry a kiválással, de végül is inkább egy hihetetlen manőverrel gyakorlatilag az egész cég a család kezébe kerül (Henry, Clara és Edsel Ford).
Aztán ahogy teltek az évek az autó is fiatalító, modernizáló kúrán esett át. Krómozott hűtőrácsot és akár már három új színből is lehetett választani. A szürke, kék és sárga színek dobták fel az egységes fekete darabok uralta gyárudvart. Az autó sokféle változatban készült. Volt kettő és négyüléses, nyitott és zárt, pick-up és teherautó kivitel is.
A húszas években a világ összes személyautójának a fele Ford volt!
1921-ben már az új autók eladásának 60%-át T Modell teszi ki. Ekkor már csak egy gondja van a Fordnak, hogy hogy tud ennyi autót gyártani. 1921-ben felvásárolják a csőd szélén álló Lincoln műveket. itt is megpróbálják bevezetni a futószalagot, de az addig minőségéről ismert Lincolnnál ez nem igazán válik be és komoly minőségi vissza esés történik. Közel Detroithoz River Rouge-ban alakul ki a Ford másik fő telepe. A terület több mint 2000 ár. A tervek szerint itt 41 óra fog eltelni a nyersanyagtól a kész autóig. Ez a gyár gyakorlatilag a T Ford fellegvára lett.
Egy reklám részlet
1924 Június 4.-én elkészült a 10 milliomodik T modell is. A gép a Highland Park gyárából gördült ki. Az akkori kor autóihoz képest annyira könnyű volt vezetni, hogy az USA egyes államaiban csökkent szintű jogosítványt adtak a vezetéséhez.
Aztán megtörtént a gond, a GM piacra dobott egy olcsó Chevroletet, ráadásul egy háromsebességes váltóval, ami azonnal versenyre kelt a T modellel. Az árat ekkor már $290 mérsékelték, de az elavult állandó formára nem volt akkora kereslet, a megjelenő új konkurens gépek mellett. Így a Fordnál rádöbbentek, hogy váltani kell és a hosszú ideje gyártott modellt végképp nyugalomba kell küldeni. 1927 májusában befejezték a modell gyártását. Ekkor a Highland Park gyára hat hónapra bezárta kapuit. Nem volt új modell készen és amíg annak tervei nem készültek el nem volt mit gyártani. ekkor készült el az A modell, amely 1927 decemberében lépett színre, de ez már egy másik történet...Talán ami még ide tartozik, hogy az 1929-es nagy válság után alakult ki a "nagy hármak" gyártó óriás (General Motors, Ford, Chrysler).
A T modell viszont nem fejezte be pályafutását. Összesen 15 millió darab készült, amelyek közül még becslések szerint kb 200e db maradt fenn és ebből 100 e db még ma is az utakat koptatja. Az amerikai kultúra része lett és előszeretettel újítják fel őket vagy alakítják át saját elképzeléseik szerint a tulajdonosok.
1999-ben Las Vegasban egy nemzetközi zsűri a közönség bevonásával a Ford-T modellt
választotta az évszázad autójának.
Motor adatok:
- sor4 2,879 L (176 cui), 20 LE, akár 70 km/h, 10L / 100 km
Váltó:
- bolygókerekes
Eladási számok:
1909 10.000 db,
1910 19.000 db,
1911 34.500 db,
1912 78.440 db,
1913 248.000 db,
1914 260.720 db,
1915 500.000 db,
1922 900.000 db,
1923 2.000.000 db
Ízelítő a típusokból:
1911-es katalógus alapján:
Ford Model T Touring Car teljes felszereltséggel $780, a nélkül $700
Ford Model T Torpedo Runabout teljes felszereltséggel $725, a nélkül $645
Ford Model T Open Runabout teljes felszereltséggel $680, a nélkül $600
Ford Model T Roadster teljes felszereltséggel $680, a nélkül $600
Ford Model T Town Car $1200 3 db olajlámpával, dudával és egyebekkel
Ford Model T Coupe $1050 $1200 3 db olajlámpával, dudával és egyebekkel
Ford T modell
Az 1907-es T modell és Galamb József
Kezdhetnénk talán azzal, hogy Henry Ford és Galamb József neve együtt vált híressé a T-Ford által. Az erősen magyar kötődése miatt is érdemes talán kis időt szánni ennek az autónak a megismerésére. Akkor vágjunk bele a történetbe:
1896-ban Henry Ford megépítette az első autóját. Nem sokáig kellett várni és csapatával elkészítette első győztes verseny autóját. 1901-ben a michigani Grosse Pointe volt a hely, ahol győzelemre vitték a Ford autót. Ez után a siker után, már nem sok idő kellett, hogy 1903-ban megalakuljon a Ford Motor Company. A cég $100,000-t tudott összeszedni a befektetőktől és $28,000 volt ebbőél a készpénz. A cég ekkor 125 embert foglalkoztatott és három különböző modellből 1700 db-ot készített. Az autók viszonylag drágák voltak a magas haszon kifizetése miatt. Pár év alatt rádöbbentek, hogy ahhoz, hogy piacot tudjanak szerezni egy olcsóbb autóval kell elő állni. Így 1906-ban elindult az új autó tervezése és életre hívása, amely kicsi hasznot hozott. Ekkor készítették el az N-modellt. Galambos úr segítségével. 1906 telén a detroiti Piquette Avenue egy épületének termében neki láttak egy új autó tervezésének is, amely majd leváltja az N modellt. Közben egy floridai versenyen egy francia autón észre vették, hogy sok eleme az acélnál könnyebb anyagokból készült. Ekkor jönnek rá, hogy a Vanádium tartalmú acél használatára. Igaz ekkoriban Amerikában nem ismerték ennek az előállítási módját. Ebben az irodában tűnik föl egy magyar származású férfi, akinek tervei alapján készül el az új autó. Ő Galamb József, aki még többször feltűnik a Ford történetében, hisz tervei alapján készülnek el később az automatizáláshoz szükséges futószalagok, de ne siessünk ennyire előre és térjünk vissza a történethez. 1906-ban az ő asztalán készültek el az autó tervei. Nem sokat gondolkoztak, hanem 1907 októberében megindították az új autó gyártását. Az autó alapötlete az volt, hogy olcsó, mindenki számára elérhető, megbízható, könnyen javítható és vezethető autót készítsenek. Ismerősek lehetnek ezek a gondolatok, hisz egy másik hasonlóan nagy sikert befutott autónál is ezek a gondolatok irányították a tervezőket (VW Bogár).
A Ford T modell erőforrása
Az autó maga nagyon könnyű volt, mivel össztömege 540 kg is alig érte el. Egy négyhengeres 2,879 L-es vízhűtéses benzinmotor gondolkodott a 20 LE megteremtéséről. A hajtómű bolygókerekes volt, a váltás pedig pedállal történt, mind a két sebesség használatánál. Az autó akár 70 km/h-val is tudott száguldani és ehhez alig 10L/100 km volt a fogyasztása. Ahogy az előzőekben már említettük a gyártáshoz hő kezelt fémeket és vanádiumot használtak. Ekkoriban a francia luxus autó és a T Ford készült csak vanádium ötvözet használatával. A külső fémfelületek nagy része nem kalapálással, hanem mélyhúzással készült. Aránylag olcsó ára és modern ötletei miatt ez a gép lett Amerika népautója. Ekkoriban kapta a TIN LiZZIE - bádog Böske becenevet.
Aztán megtörtént a csoda 1908 Október 1-jén elkelt az első autó az új T-modellből., majd rögtön az első évben túl lépték a 10.000-os bűvös eladási számot a $825-os autó. 1909-ben egy Robert Guggenheim nevű mágnás, támogatott egy New York Seattle közötti versenyt, amelyet két T modell is teljesített.
1911 Ford T modell Touring
Az első időben minden autó fekete volt, a festés nehézségei miatt nem igazán tudták váltogatni a színeket. Ekkoriban még szó szerint bemártották az elemeket a festékbe vagy folyatták az elemen a festéket. Ebből adódóan nem is lett egységes a festék mennyisége mindenhol.
1913 Ford T modell
Az eladási számok rádöbbentették Fordot, hogy változtatni kellene a gyártási folyamaton, mert nem tudnak állandóan új telepet venni, így a megoldás magának a gyártásnak az átalakítása lehetne. Ismét előkerült Galambos József és egy érdekes ötletet vetett fel. Szalagon kellene gyártani magát az autót. elkülönítettek egy összeget az ötlet megvalósítására és így készült el az új Highland Parkba megálmodott gyár, amely 1910-ben megkezdte működését. Az üzem építésze Albert Kahn volt és ügyesen kihasználta a 62 ár területet. A legfelső emeleten a karosszéria elemek készültek, onnan kerültek át a második szintre, ahol a munkások a gumikat a kerekekre szerelték és festették a vázakat. Az első emeleten készre szerelték az autókat, majd a befejezték útjukat a rámpán lefelé. A földszinten voltak az irodák A termékek az első pár évben mindig itt készültek ezzel a módszerrel.
1914 Ford T modell nyitott szállító autó
1912-re az autó ára már csak $575 volt. Ezzel az árral a még 1909-es kezdeti $220-os hasznot 1914-ig $99-ra csökkentették. Tudták, hogy a hihetetlen mértékben növekvő eladási mennyiség behozza a kisebb haszonból adódó kiesést. Igen a Ford a kezdeti 9,4%-os piaci részesedését 1914-re 48%-ra növelte! A T modell volt a fő eladott termékük.
A gyártást folyamatosan fejlesztették, hogy megtudjanak felelni a rohamosan növekvő elvárásoknak. 1914 Januárjában bevezetik, hogy egy munkás egy munkafolyamatot végez és minden következőt egy másik. Megteremtődik az unalmas és monoton idegölő szalag munkák kora. Igen, mondjuk ki a rosszat is, innentől kezdve az emberek lélekölő munkát végeztek és ez megmaradt a mai korra is. Micsoda kemény dolog lehet ugyanazt a 8 csavart tekerni egész nap. Az ember ha belegondol ebbe, mindjárt nagyobb tisztelettel néz bármilyen gépre, készülékre és értékeli annak előállítását. A jó oldaláról is beszéljünk. Az emberek akik egy egy munkafolyamatot végeztek sokkal gyorsabban tudták azt a munkát végezni, ezáltal gyorsult az összeszerelés és összességében hamarabb készült el minden egyes autó. Ekkor már 13.000 ember dolgozik a cégnél. Itt is látszik a rohamos fejlődés.
Szín és modell választék egy katalógusból
Ugorjunk kissé vissza és lássuk a munkások életét is. Keményen dolgoztak, hisz $2,38 kaptak egy KILENC órás napra. Ez az összeg csak 1914 január 5-től ugrik $5-ra és csökken a munkaórák száma 8-ra. Igen, rájönnek, hogy nem lehet egy embert túlhajszolni, mert a minőséget is tartani kell. Erről először a városban, majd az egész országban beszéltek. Természetesen ne feledkezzünk meg ennek előnyéről se, gyakorlatilag válogathattak a munkások közül, hisz a jó bér és csökkentett munkaidő miatt az emberek ott akartak dolgozni. Az elégedett dolgozok még többet tudtak dolgozni és erre szükség is volt a rohamos igények kielégítése miatt. A munkásokat tovább képezték és szakosították. Mindenki odakerült, ahol jobb volt. Bónuszokat lehetett elérni a munkák során és emellett juttatásokat. Ilyen volt az orvosi ellátás, a sport lehetőség, a gyerekvigyázók a családosoknak. A túlórákat is értékelték, ha valaki bírta. A cég profitja két év alatt (1914-1916) $30 millióról $60 millióra nőtt!
Most belemehetnénk A Ford művek más dolgaiba, mivel ez a cikk a T Ford történetéről szól, így csak megemlítjűk. A cégből gondolkozik Henry a kiválással, de végül is inkább egy hihetetlen manőverrel gyakorlatilag az egész cég a család kezébe kerül (Henry, Clara és Edsel Ford).
Aztán ahogy teltek az évek az autó is fiatalító, modernizáló kúrán esett át. Krómozott hűtőrácsot és akár már három új színből is lehetett választani. A szürke, kék és sárga színek dobták fel az egységes fekete darabok uralta gyárudvart. Az autó sokféle változatban készült. Volt kettő és négyüléses, nyitott és zárt, pick-up és teherautó kivitel is.
A húszas években a világ összes személyautójának a fele Ford volt!
1921-ben már az új autók eladásának 60%-át T Modell teszi ki. Ekkor már csak egy gondja van a Fordnak, hogy hogy tud ennyi autót gyártani. 1921-ben felvásárolják a csőd szélén álló Lincoln műveket. itt is megpróbálják bevezetni a futószalagot, de az addig minőségéről ismert Lincolnnál ez nem igazán válik be és komoly minőségi vissza esés történik. Közel Detroithoz River Rouge-ban alakul ki a Ford másik fő telepe. A terület több mint 2000 ár. A tervek szerint itt 41 óra fog eltelni a nyersanyagtól a kész autóig. Ez a gyár gyakorlatilag a T Ford fellegvára lett.
Egy reklám részlet
1924 Június 4.-én elkészült a 10 milliomodik T modell is. A gép a Highland Park gyárából gördült ki. Az akkori kor autóihoz képest annyira könnyű volt vezetni, hogy az USA egyes államaiban csökkent szintű jogosítványt adtak a vezetéséhez.
Aztán megtörtént a gond, a GM piacra dobott egy olcsó Chevroletet, ráadásul egy háromsebességes váltóval, ami azonnal versenyre kelt a T modellel. Az árat ekkor már $290 mérsékelték, de az elavult állandó formára nem volt akkora kereslet, a megjelenő új konkurens gépek mellett. Így a Fordnál rádöbbentek, hogy váltani kell és a hosszú ideje gyártott modellt végképp nyugalomba kell küldeni. 1927 májusában befejezték a modell gyártását. Ekkor a Highland Park gyára hat hónapra bezárta kapuit. Nem volt új modell készen és amíg annak tervei nem készültek el nem volt mit gyártani. ekkor készült el az A modell, amely 1927 decemberében lépett színre, de ez már egy másik történet...Talán ami még ide tartozik, hogy az 1929-es nagy válság után alakult ki a "nagy hármak" gyártó óriás (General Motors, Ford, Chrysler).
A T modell viszont nem fejezte be pályafutását. Összesen 15 millió darab készült, amelyek közül még becslések szerint kb 200e db maradt fenn és ebből 100 e db még ma is az utakat koptatja. Az amerikai kultúra része lett és előszeretettel újítják fel őket vagy alakítják át saját elképzeléseik szerint a tulajdonosok.
1999-ben Las Vegasban egy nemzetközi zsűri a közönség bevonásával a Ford-T modellt
választotta az évszázad autójának.
Motor adatok:
- sor4 2,879 L (176 cui), 20 LE, akár 70 km/h, 10L / 100 km
Váltó:
- bolygókerekes
Eladási számok:
1909 10.000 db,
1910 19.000 db,
1911 34.500 db,
1912 78.440 db,
1913 248.000 db,
1914 260.720 db,
1915 500.000 db,
1922 900.000 db,
1923 2.000.000 db
Ízelítő a típusokból:
1911-es katalógus alapján:
Ford Model T Touring Car teljes felszereltséggel $780, a nélkül $700
Ford Model T Torpedo Runabout teljes felszereltséggel $725, a nélkül $645
Ford Model T Open Runabout teljes felszereltséggel $680, a nélkül $600
Ford Model T Roadster teljes felszereltséggel $680, a nélkül $600
Ford Model T Town Car $1200 3 db olajlámpával, dudával és egyebekkel
Ford Model T Coupe $1050 $1200 3 db olajlámpával, dudával és egyebekkel
A hozzászólást 11 alkalommal szerkesztették, utoljára LeMans67 2007.12.17 11:32-kor.
Itt szép képek lesznek az autóról
Talán kezdhetnénk a legfontosabb képekkel:
2006-os amerikai találkozó képei következnek:
Talán kezdhetnénk a legfontosabb képekkel:
2006-os amerikai találkozó képei következnek:
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára LeMans67 2007.12.17 8:30-kor.
Nem szeretnék más tollával ékeskedni, de egy aranyos cikket találtam egy 1920-as darabról, hát gondoltam jó lenne itt is olvasni róla:
Forrás: http://www.origo.hu/auto/20070823-ford- ... -1920.htmlOrigó veterán rovatából....Ocskay Zoltán írta:
1920 Ford T Touring
Tizenötmillió készült belőle, mégis a gyűjtők kedvence már jó ideje, és úgy tűnik, az érdeklődés nemhogy csökkenne iránta, inkább nő. Aki akar, vehet újszerűt, restaurálatlant, régen felújítottat vagy darabokban lévőt, nyitottat, csukottat, esetleg nyitható tetőst. Akármelyik mellett döntünk is, előbb azt gondoljuk végig, van-e elég önbizalmunk a vezetéséhez.
Frazer Sloan negyedik T Fordja az 1920-as Touring. "Ahogy vettem" állapotú
Eljött az ideje, hogy beavassuk olvasóinkat a lapkészítés egyik felettébb munkás fázisába, a fotózásba. Téved, aki azt hiszi, hogy a fotográfus számára adódik itt a feladat. Bár nem könnyű a dolga, kétségtelen, azonban tennivalója hasonlíthatatlan ahhoz, amit a bemutatásra kiszemelt autó (motor) gazdájának ki kell állnia. A fényképész esetleg talál egy helyszínt, ahol jók a fények, nem süt nagyon a nap, de elég világos minden, nincs a háttérben kuka, reklámtábla, villanyoszlop, autóbusz, kutyaház és hasonló tarkaságok, amelyek persze Magyarországon annyira megszokottak, hogy nincs nélkülük 20 méter. Csak mellékesen említem, hogy már a Budai (királyi) Váron is reklámfeliratok lógnak. Szóval a fotográfus talál egy megfelelő helyet, és odaállíttatja az autót. Aztán rájön, hogy jobb lenne két méterrel jobbra. Amikor átkerül a kocsi, kiderül, mégis inkább balra kellett volna vinni egy méterrel. Aztán pár lépéssel előrébb, utána hátrébb. Közben történik néhány expozíció, de a riporter arca borús, fejét ingatja, nem elégedett.
Az autótulajdonos fegyelmezetten beszáll, indít, átáll, fordul, rézsútabb fordítja járművét, felhúzza, majd letekeri az ablakot, fordítja a kereket, egyenesíti a kormányt, kiszáll, vár, visszaül, és kezdődik minden elölről. Ha végre-valahára a fényképezőgép visszakerül a táskába, csak addig marad ott, amíg új helyszínt nem találnak a fotózáshoz, ahol persze újra kezdődik a tortúra. Ha kibírja az autó, akkor szinte bizonyos, hogy gondosan restaurált, jó állapotú szerkezetről van szó. Amelyiknél elnagyoltak egy-két munkafázist, vagy nem minden alkatrész tökéletes állapotú, könnyen baj lehet.
Magyarországon készült az ülések kárpitja. Az ajtókon maradt az eredeti
Így volt ez a T Forddal is, amelynek első indításánál nyolcat fordult az indítómotor nyaggatására a főtengely, mire a motor járni kezdett. A második helyszínre indulásnál már csak háromszor fordult körbe a lendkerék, és járt a motor. Azt hittem, egyre jobb lesz a helyzet, de tévedtem. A harmadik indításnál rövidet nyekkent az önindító, és semmi. Frazer, a gazda mehetett kurblizni. Ehhez persze nekem is ki kellett kászálódnom az ülésből, mivel ezen a T modellen csak egy ajtó van elöl, és az a jobb oldalon, az utas mellett. Ez balesetmentességi ötletnek nagyon jó, ilyen karosszériával kizárt, hogy a sofőr kinyissa az ajtót, amikor egy biciklis halad el mellette. Amikor azonban a sofőrnek gyakran támad dolga a karosszérián kívül, már más a helyzet. Tehát a T Ford megtanít bennünket arra, hogy az autózás közösségi dolog, és nyilván előbb-utóbb meg lehet tanulni, hogy ha a vezetőnek menni kell, akkor az utasnak is.
Elképesztő módon tekeredik a favázas karosszéria, jól érezhetően vonaglik alattunk
Sokszor mondjuk, hogy szokásaink rabja vagyunk. Lehet ennek jó oldala, például előbb-utóbb megtanuljuk lehúzni fejünket a pinceajtóban, először a meleg vizet zárjuk el a tus alatt, és hasonlók, de hátrány is akad bőven. Sok baleset történik, ha valahol megváltozik az elsőbbség, amit a szokásból vezetők sokáig nem vesznek észre. A rutinos motorosok egy része nem tud átállni egy lábkuplungos motorkerékpár vezetésére, mások pedig a "fordított" pedálos angol motorkerékpároktól irtóznak. Amikor Magyarországon bevezették a jobbra hajtást, egymást érték az ütközések, mert vészhelyzetben mindenki a megszokott irányba, a bal oldalra tartott.
Szóval a szokásaiktól nehezen szabadulóknak nem nagyon ajánlom a T Fordot. Ugyanúgy három pedálja van, mint a mai autóknak, de a sorrend és a kezelés rémesen más. Az indítás még egyszerű: a bal kéznél lévő kart, amely olyan, mint egy kézifék - és részben az is - középállásba tesszük. Ha teljesen hátrahúzzuk, akkor, és csakis akkor kézifék. A gyújtást szabályzó bajuszt, amely a kormány alatt, bal oldalon helyezkedik el, utógyújtási helyzetbe húzzuk, és indítunk. Ezután az eddig kézifékként szolgáló kart előretoljuk, a bal oldali pedált benyomjuk, miközben a jobb oldali bajuszt, a gázadagolót magunk felé húzzuk. Ekkor a kocsi első fokozatban haladva felgyorsul. A második fokozat kapcsolásához meglepő módon nem kell más, mint a bal oldali pedál felengedése, előtte persze a gázt visszavesszük. A jobb oldali pedál nem a kuplung, a váltóban lévő tárcsára ható féket működteti.
Önindítós kocsit is lehet kurblizni
A hátramenet kapcsolása is pofonegyszerű. A középső pedált lenyomjuk, minthogy az a hátramenet-kapcsoló. Itt a méretek adják a nehézséget, a pedálok közt oly kevés a hely, hogy a hátramenet kapcsolása közben vagy a féket is nyomjuk kissé, vagy az előremeneti pedált, esetleg mindhármat. Ez az egész eljárás szokatlannak tűnhet, Frazer Sloan édesapja - őt egy Alvis 12/50 tulajdonosaként ismerhették meg a Veterán 2005/2. számának olvasói - nem is hajlandó vezetni a T Fordot, és tökéletesen megértem döntését.
Meglehetősen nagy legelőt választottunk az első tanóra helyéül, és bizony ez bölcs előrelátásnak bizonyult. A kézifékszerűség előretolása és a bal pedál benyomása még ment, a második fokozatot is sikerült kapcsolnom. Mire mindezt megcsináltam azonban, a kocsi olyan nagy távolságot tett meg, ami alatt komoly utasszállítók a levegőbe emelkednek. Amikor pedig feltűnt egy kirándulócsoport, az addig teljesen világos rendszer menten összezavarodott, kezdhettem a gyakorlást elölről. Aligha hiszem, hogy valaha nyomába érhetnék Frazernek, aki boszorkányos gyorsasággal mozgatja a különféle karokat, és olyan finoman szteppel a pedálokon, mint a legendás fekete orgonista hölgy, Rhoda Scott tette a hetvenes években harisnyás lábával. Komoly rutinja van a T Ford-vezetésben, ez ugyanis már a negyedik ilyen kocsija. Egy 1925-ös négyajtós Sedan jelentette a belépést, aztán jött egy 1922-es Racing "száz mérfölddel is képes voilt menni, egyszer majdnem megölt" - mondta róla Frazer),és egy 1916-os "rézhűtős" Touring.
- A T Model az egyik legérdekesebb régi autó, egyebek között mert nagyon jó játék a vezetése - mondta Frazer, és neki aztán muszáj elhinni. Mostani kocsija 1920-as, közel ötven évvel ezelőtt újították fel. Állítólag ez a legjobb évjárat a mai használó szempontjából, mert még a régi típusú szélvédővel és tetővel készült, de már levehető pántos a kerék, elektromos indítómotor mentesíti a vezetőt a kurblizástól, és a nagyobb hűtőnek köszönhetően ritkán fordul elő a hűtővíz felforrása. A levehető pántos kereket azért kell megbecsülni, mert a korábbi típusoknál a kocsit felemelve, a felnit a kocsin hagyva kellett a gumit cserélni.
A tető felcsukásához jól jön egy utas segítsége, máskülönben megsokszorozódik a záráshoz szükséges idő
Frazer Sloan két éve vette az 1920-as autót Amerikában. Interneten talált rá a Model T Ford Club of America segítségével. Ez a nagyon hasznos honlap olyan részletes információkkal szolgál az érdeklődőknek, amelyekről sok más márka barátai csak álmodnak. Ha valaki az 1920. évben bekövetkezett műszaki fejlesztésekre kíváncsi, olyan részletekkel találkozik, mint hogy január 7-én az acélöntvény szívatógomb alumíniumöntvényre változott, vagy hogy június 30-ától gyártották a 16 colos kormánykereket.
Ezen az oldalon érdekes dolgokat lehet olvasni az egyes szerkezeti elemekről is, ha nem bánják, felidézem, amit a festésről olvastam. A szórópisztolyt csak a húszas évek elején kezdték alkalmazni a Ford-gyárban, korábban ecseteléssel és mártással vitték fel a festéket az alkatrészekre. A karosszéria esetében a tiszta felépítményre először egy alapozóréteg került, amelyet 1915-től a szórópisztolyok ősével, az atomizer nevű berendezéssel, nagy nyomású festékporlasztóval vittek fel. 24 órai száradás után a futószalagra tett karosszériát egyszerűen leöntötték festékkel (a pigmentet olaj, terpentin és hígító egészítette ki), majd ismét 24 óra száradás következett. A csöveken keresztül a karosszériára csurgatott festéket az alul lévő gyűjtőcsatorna felfogta, és újra felhasználták. A száradt karosszériát átcsiszolták, újabb festékréteget kapott, majd megint egy napot pihent. A befejező munkafolyamatban lakkozták a karosszériát, és vártak további 24 órát a száradásra. Mindebből világos, hogy a festés mennyire időigényes folyamat volt, és érthetővé válik, hogy 1913-tól miért használtak a T modellekhez csak egy színt, a feketét. 1916-ban napi 2000 Ford T készült, ez azt jelentette, hogy egy időben 8 ezer karosszériát kellett tárolni, és minden karosszériát négyszer szállítottak a festödébe. Kellemetlen tulajdonsága volt a fent ismertetett festési eljárásnak, hogy az anyag egyenetlenül helyezkedett el a karosszérián. A tetőn, illetve a felül lévő részeken vékony rétegben jelent meg, míg alul vastagra hízott, és sokáig ragadt. Emiatt aztán a húszas évek elején gyorsabban száradó festékeket kerestek, és elkezdték a hőkamra alkalmazását, amivel gyorsíthatták a száradást.
- Hosszas, félévi keresés után találtam rá erre az autóra - idézte fel a beszerzés körülményeit Frazer. - A vásárlás attól függ, hogy kinek mennyi ideje és pénze van. Amerikában, vagy közelebb, Angliában bőven van eladó T modell, lehet választani. Ha az ár nem akadály, érdemes jó állapotú kocsit venni. 3-4 ezer fontba kerül egy komplett autó, de az üzemképesekért 8-10 ezer fontot is elkérnek. Persze a régiek drágábbak, a rézhűtős változatok 18-20 ezer fontba kerülnek. Frazer arra is figyelmeztet minden jövőbeli T Ford-vásárlót, ellenőrizzék, hogy az évjárat stimmel-e, tehát az 1914-esnek mondott modellen 1914-es hűtő, kerekek vannak-e, mert ezeket az alkatrészeket az évek során cserélhették a tulajdonosok, ha nem jutottak hozzá a megfelelő elemhez, vagy ha igyekeztek modernizálni autójukat. Tipikus eset a motorcsere: az 1920 előtti, csak kurblival indítható motorokat előszeretettel váltották fel önindítós, újabb erőforrással. A motorszám mindig segít az évjárat meghatározásában, alvázszámot viszont ne keressünk, mert az nincs.
Ezeken a modelleken még nem volt vízpumpa, utólag vásároltak hozzá
A figyelmet érdemlő technikai problémák között kell említeni a féket, a kéziféket, de a hátsó híd és a féltengelyek is gyakran okoznak sok fejtörést az új tulajdonosnak. A jó hír, hogy egy T Fordhoz mindent meg lehet vásárolni, szinte mindent újonnan, de legrosszabb esetben használtan. A 15 millió autóból körülbelül 200 ezer megmaradt, így még vehetünk karosszériát, motort, futóműveket. Egy hikorifából készült új küllőért 4,25 dollárt kérnek, egy első agyért 35-öt, a hátsóért viszont 215 dollárt. A használt hengerfej homokfújva 60 dollárba kerül, ugyanez újragyártva, növelt kompresszióval és nagyobb hűtővízbefogadó-képességgel 360 dollár. Lehet vásárolni komplett favázas karosszériát, a képeinken látható Touring modellhez például 1210 dollárért, ajtók nélkül. Ajtóból meg, mint tudjuk, itt három kell.
Még a vízhatlan tetőbe épített hátsó üvegek is eredetiek. A hágcsón lévő szerszámláda üres, mert a kulcsok csúnyán csörögnének menet közben
Amikor az 1920-as T Ford megérkezett Magyarországra, csak néhány igazítanivaló volt rajta. Az egyik az ülések kárpitozása, amelyet egy magyar mesterember tett rendbe. Szép munkáját öröm volt nézni, nem vitte túlzásba az archaizáló díszítést, és kerülte a modern öltéseket és ráncolásokat. Külön elismerést érdemel Frazer az üléskárpit anyagáért. Nagyon nehéz ma már a régi, inkább viaszosvászonhoz hasonlító műbőröket reprodukálni. Sokan bőrt használnak - "extratartozékként régen is rendelhető volt!" felkiáltással -, ez azonban nagyon disszonánsan mutat egy olcsó, tömegtermelés szülte automobilon. A műbőrök többsége modern mintázatú, közepes eszpresszók bárszékeit idézi, alkalmatlan a régi járművön való használatra. Frazer Fordjára egy minden igényt kielégítő finomságú, de mégis a praktikusság benyomását keltő kárpitanyag került. Javításra szorult a hűtő is, ezt a betegséget Székesfehérvárott orvosolta egy szakember. Elképzelem a párbeszédet:
- Jó napot! Kérem szépen, lenne egy hűtőjavítás.
- Rendben, milyen típus?
- Ford.
- Nem probléma.
- De ez T Ford...
Gyengén világít a petróleumlámpa, és könnyen kialszik menet közben
Aztán már csak a gyújtórendszerhez kellett venni négy új tekercset (trembler), és amikor két hét alatt az is megérkezett, lehetett indítani és autózni. Merthogy itt egy angol rendszámos, forgalomképes autóról van szó, amellyel Frazer rendszeresen útra kel, hogy meglátogassa 20 kilométerre lakó édesapját. Mint hallottuk, az átlagos sebesség 60 km/h (30-nál kell kapcsolni a második fokozatot), de a mai forgalomban nem is annyira a motorerő, mint inkább a jó fék szab határt a száguldásnak. Az autósok ugyanis annyira szeretik megnézni a T Fordot, hogy előzik, elévágnak, majd nagy fékezéssel lassítanak, hogy az utasok hátranézve az elejét is megcsodálhassák. - Eddig még nem volt problémám, de néhány ember nem tudja, milyen rossz fékek vannak ezen az autón - panaszkodott Frazer. Téli időben sem kell a T Fordnak garázsban pihennie, feltéve hogy vezetője állja a hideg levegőt. Indítás előtt ajánlatos a hátsó kereket emelővel felemelni, mert ha az olaj megdermed a váltóban, nehezen forgatja az indítómotor vagy a kurbli. Szabadon forgó erőátvitellel könnyen indul, és ha már bemelegedett a motor, leengedhető a karosszéria.
Ezelőtt több mint nyolcvan évvel is sok pénzt el lehetett költeni extrákra. Ha valaki ki akart tűnni a nagy átlagból, a T Forddal könnyen megtehette. Vásárolhatott például International lökhárítót vagy Livingood féle összkerékhajtást. Mint az utóbbiról alkotója írta: "a differenciállal ellátott első tengely 3-4 óra alatt felszerelhető, s a négykerék-hajtású T Ford lánc nélkül is könnyen halad majd hóban, sárban." Bár a T Ford a Galamb József nevéhez kötött bolygóműves váltóról (is) híres volt, akadtak különcök, akik megvásárolták a Tractor-Train Company vagy az American Gear & Transmission Company 4 előremeneti fokozattal rendelkező "hagyományos", mechanikus váltóművét. És hogy a közbiztonság romlása nem mai jelenség, bizonyítja, a Fox Gun Company 1920-ban kormányzárat ajánlott T Fordhoz, sőt olyan pótkeréktartót, amely "nem zörög, és két kerék ellopást kizáró szállítását teszi lehetővé".
Műszaki adatok
Motor, erőátvitel, fékek. Hengerűrtartalom: 2896 cm3. Furat/löket: 95,25/101,6 mm. Hengerek/szelepek száma: 4/8. Teljesítmény: 21 LE/1600. Sebességváltó: kétfokozatú bolygóműves. Fékrendszer elöl/hátul: külső szalagfék/dobfék.
Méretek, tömegek. Hosszúság/szélesség: 3404/1422. Tengelytáv: 2515 mm. Tömeg: 750 kg. Üzemanyagtartály térfogata: 38 l.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára LeMans67 2007.12.14 11:59-kor.
Az elöző cikk után álljon itt eg kicsit fiatalabb másikgép magyarnyelvű leírása. Itt, az utolsó év modelljéről lehet olvasni. A következő évtől már az A-modell kezdte meg hódító útját.
TotalCar rovatából...Csikós Zsolt írta:
1926 T-Ford
Félig lenyomod a bal pedált, máris kiemelted a kuplungot. Az ablaktörlővel gázt adsz, az indexbajusszal tárcsázol egy kis előgyújtást, majd tövig taposod pedált. Itt az egyes. Majd bal lábad felengeded, ez a kettes. Több fokozat nincs. Az autó, amivel Bill Bojangles Robinson jobb köridőt menne, mint Michael Schumacher.
Semmi sallang, tökéletes arányok. A jól eltalált egyszerűség mindig szép
Persze ott a gáz, amit a kormányoszlopon jobbról csüngő rúddal szabályzol, de a használható fordulatszám-tartomány nagyjából az ötöde egy mai autóénak, ezért sok szerepe nincs. Miután vezettem az ország talán leghitelesebb Bádog Böskéjét, megértettem. miért tervezték ilyen furának.
Ezt az autót senki sem vezeti flegmán, fél kézzel, váltókaron pihentetett jobbal. Pláne nem intenzív konferenciatárgyalást bonyolítva mobilján, de cigizni is csak azok tudnak benne menet közben, akik tudtak célba lőni egy vágtázó ló nyergéből. Pedig a mostani tulajdonos is képes megtenni hetven kilométert Budapestig bő fél évszázados Fiat Topolino kombijával úgy, hogy közben egy percre sem teszi le a telefont, láttam. És annak a vén Topcsinak az iránytartása sem elég egy Mars-szonda célba juttatásához. De azért egy századelőn tervezett autó még az ötvennégy éves Fiathoz képest is durva.
1927-től a Model A váltotta le a T-t.
1926-ot írunk. A T-Fordot még egy évig, a Model A megjelenéséig gyártják. Pontos adatot nem tudok, de amikor ezt a zárt limuzint elkészítették, biztosan megvolt belőle a tizennégymillió. Ekkor, tizennyolc évvel a gyártás beindítása után az összes könnyen kijavítható gyermekbetegségen túl van a széria, mi több, már nemcsak feketében, de egyéb színekben (kék, sárga, szürke) és többféle felépítménnyel is rendelhető.
Amerikában már rég nem lehet ilyen korhű környezetbe tenni a T-Fordot
Ez a darab a modell hagyományaihoz híven fekete, viszont zárt tetős, ami a húszas években megnövelte ugyan az értékét, most viszont kevesebbet ér a közönségesebb vászontetősöknél. A tulajdonos azóta sem érti, vásárláskor miért nem mérte drágábban a német T-Ford-specialista, hiszen azóta jóval többért hirdetett már hasonló, de sokkal rosszabb állapotú autókat.
Miles per hour, of course. A bal oldali kis tekerentyű a benzin-levegő keveréket állítja
Ugye, mindenki látott már hihetetlenül keveset futott, élete javát szárazban leélt, korai Zsigulit? Ilyen autó láttán hüledezni szokás, pedig hasonló, hamvas Zsigák még százasával lappanganak a vidéki garázsokban. És mi az a harmincöt éves VAZ 2101 egy alig használt, egytulajos, közel ötvenéves fecske Mercihez képest? Mert azért ilyen is akad Magyarországon. Ami ezeknél régebbi autó, nálunk legfeljebb törmelékként kerül elő a föld alól, ahová hajdan a beszolgáltatások időszakában elásták. Nos, azok a harmincas-negyvenes évekbeli, felismerhetetlen, földszagú, gilisztarágta autótörmelékek kezitcsókolommal köszönnének ennek a T-Fordnak. Így talán mindenki érzi az idősíkokat.
Már a belső felújítása óta is kihalt két kárpitosnemzedék
Büszke Ford-embléma a keréken.
Szinte végig faküllős kerékkel gyártottákÉs ez itt nem csupán létezik, de az életben nem nyúltak még komolyan hozzá, hegesztőpisztolyt, hidegvágót hírből sem ismer. Bő nyolcvan, intakt év, talán csak a kárpitokat húzták át, azokat is valamikor ötven évvel ezelőtt, ezért már újra szakadoznak. A motor felújítatlan, a váltó eredeti, a futómű is a sajátja. Amihez a kezünk ér, minden hiteles, eredeti, húszas évekbeli amerikai matéria, nyolccal előttünk lehet, hogy épp Bette Davis markolászta a gázszektort. Elképesztő. Még gyakorló veteránosként, szorgos klubozóként sem tudom felfogni az orbitális döbbenetet.
A Bádog Böske - ahogy a maga idejében, Magyarországon becézték az eredeti Tin Lizzy nyomán - 2004-ben kapott magyar állampolgárságot, előtte a már említett németnél dekkolt néhány hetet, korábban egész életét az USA-beli Pennsylvania államban töltötte. A tulajdonosnál épp olyan szerepet tölt be, mint más lelkes veteránosnál az ünneplős Fiat 500: szebb hétvégéken, hosszabb ünnepeken beül a család, aztán irány a távoli úticél. Az öreg Ford Hajdúszoboszlótól Győrig bejárta már az országot, sárga angyalt sohasem kellett hívni hozzá. Éppenséggel nem is tudom, a szaki mihez kezdene vele a 6-os út mellett, a trembleur-gyújtás láttán...
Ez az a bizonyos trembleur-gyújtás, amit mindig húsz évvel későbbi Bosch magdinósra cserélnek. Ez működik
Egyszer újra kellett tekercselni a dinamót, meg volt egy futóműállítás, no meg két olajcsere is (15W-40-es MSE-vel, az is fényévekkel jobb a húszas években ismert kenőanyagoknál). Volkswagenesek, fiatosok, tudtok ennél jobbat? Vagy valaki a peugeot-sok közül? Nem látom a kezeket!
Az igazsághoz tartozik, hogy kis híján elmaradt a január végi fotózás. Böske egy hideg hangárban lakik, az elektromos rendszere hatvoltos, nyolcvanéves, ennek megfelelően mentes minden virgoncságtól. Félnapos kínlódás után, bakra tett hátsó híddal (hogy a kerekek a levegőben foroghassanak) végül beröffent a motor, utána már az egész fotózás alatt tökéletesen viselkedett.
Kurbli is van, de ahhoz nem elég a szójás parizeren nőtt izom
Nem mondom, égett a pofám, amikor a tatai vár sétálóutcáján széttaposott bociszemnyi olajfoltokat hagytunk az aszfalton. Na ja, ebben a motorban még nem voltak szimeringek, de olajszivattyú sem. A főtengelycsapágyak kissé belemerülnek az olajba, ennyit a kenésükről, a hajtókarok pedig belecsapkodnak a felszínbe, amivel felverik a hengerek falára a finom Botondot. Ahhoz, hogy ki ne folyjon az olaj, egyszerű labirintust alakítottak ki a főtengely végén. 1926-ban így képzelték a porszáraz működést.
Persze a T-Ford korának messze a legolcsóbb autója volt, ahhoz képest pedig káprázatosan sokat tudott. Például termetes: a formája nem árulja el, de életben jóval magasabb a legnyúlánkabb férfinál is, no meg széles is, legfeljebb a hosszában kurta: mindössze 3,55 méteres. Utasterében hátul óriási a hely, a hangulat a hintókét idézi, bár kevesebb a sallang. Kényelmesen rugózik, lendületesen halad, villannyal világít: alapjaiban jó. Előre beszállni viszont rémálom.
Figyelje a sebmérőt, aki aggódik. Az óra a jobb oldalon
Valamit sejtet, hogy bal oldali ajtót csak az utolsó években tettek a karosszériára, márpedig a T-Ford az első sorozatgyártású autó, amelynek már nem a jobb oldalán volt a kormánya. A vezetőnek tehát esélye sem volt, hogy úriemberként tűnjön fel szíve hölgye előtt: vagy előreengedte az ajtóban, majd a szűk helyen, fenekét az imádott orrába nyomva mászott be a kormány mögé, vagy pedig pofátlanul előretolakodott, és hagyta, hogy a Hölgy egyedül küzdjön meg a fodros szoknya és a magas fellépő kiadta logikai problémával. Ezen az áldatlan helyzeten még a késői modellek plusz ajtaja sem segített, mert a behúzott kézifék szalagkorlátként állja el a balról érkező útját - íme az amerikai marketing egyik korai csodája.
Egyszerű volt. De silány? Az nem.
A T-Fordnál seregnyi leleményes megoldást bevetettek. Alig telt el három és fél év a Ford Motor Company megalakulása után, amikor Henry kiadta az ukázt: olyan könnyű, sokoldalú, filléres autót kellett alkotni, ami meghódítja majd Amerikát, mellesleg pedig hidegvágóval és kalapáccsal is el lehet rajta végezni a legtöbb javítást. A tervezésben kiemelkedő szerep jutott a magyar származású Galamb Józsefnek, érdemes emlékezni a nevére. Vanádiumacélból készült az alváz, igen jó minőségűek a karosszéria lemezei is.
A T-Fordokkal nem is a korrózió végzett, sok ma futó példányon még szinte valamennyi elem eredeti. A négyhengeres, 2789 köbcentiméteres, húsz lóerős motor blokkját egy darabból öntötték, előremutató megoldásnak számított, hogy a hengerfejét le lehetett szerelni. A váltó kétfokozatú, bolygóműves szerkezet, ugyanolyan, mint a mai, hagyományos automatáké, de hidrodinamikus tengelykapcsoló helyett többtárcsás, mechanikus működtetésű kuplungot alkalmaztak, ezért kell a pedál.
Elöl és hátul természetesen merev hidas a futómű, a rugózást keresztlaprugók végzik, lengéscsillapító nincs, viszont az igazán eredeti példányokon látható az első függőcsapszegek mellett két hajtűrugó a kormányösszekötőn, ami egyenesbe téríti vissza a kormánykereket. Ezen az autón például megvoltak, képzelem milyen lehet vezetni egy olyat, amiről hiányoznak. A legtöbb T olyan. A kormánymű csavarorsós, és közvetlenül a volán alatt, kis dobozban egy apró áttételmódosító szerkezet van, ezért is könnyebb tekerni.
1910-től alapfelszereltség lett az első szélvédő, a sebességmérő, 1911-től pedig már nem fából, hanem elsősorban fémből készült a karosszéria. A számtalan változat közül cikkünk autója egy késői Two Door kivitel. Még valami: a futószalagos sorozatgyártást nem Ford vezette be az autóiparban, és a T-modell is csak népszerűsítette azt. A "production line" mint szabadalom Ransom Eli Olds nevéhez fűződik. Az új technológiát alkalmazva cégének, az Oldsmobile-nak a termelése évi 425-ről 2500-ra szökött fel 1901-ben.
Olajkitermelő hely a tatai vár alatt. Mármint a Fordból
Higanyos hőmérő. Manapság is divat az ilyen központi óra, gondoljanak csak a Nissan X-Trailre vagy a Minire
Ki is próbáltam a Fordot, naná! Első gondolatom: az ótvaros ciderszagú nénikédet, Michael Flatley! A vezetéshez itt tényleg olyan lábmunkára van szükség, amilyet utoljára a Lord of the Dance-ben láttam. Kimutatható lenne az ok-okozati összefüggés a T-Ford elterjedése és a sztepptánc divatja között: a híres Bill Bojangles Robinson első autója simán lehetett egy Tin Lizzy, de el tudom képzelni, hogy Fred Astaire is valami használt T-modellel szerezhette első autós élményeit. Nem ködösítek tovább, a T-Ford vezetése a következőképpen megyen.
A bal sarkaddal lenyomod az önindítót, ha szerencséd van, jól csapkodsz az előgyújtás-szabályzó karra tett bal kezeddel, és ügyesen eltalálod a gázt a jobb kezedben nedvesre szorongatott bajusszal, akkor a négyhengeres némi köszörülés és krahácsolás után beindul. Egy utolsó nagy levegő, gondolatban keresztet vetsz, majd számba veszed a pedálokat. Bal oldalon a váltóval kombinált kuplung. Középre taposol a rükverchez. A jobb oldali a szalagos váltófék pedálja, s már tudod, hogy öt másodperc után fel kell engedni, hogy kapjon némi kenést, máskülönben megég a betét.
A modern tesztelő rémálma. Nemcsak kopog, de kong is a pléhműszerfal
Ekkor bal kezedet ugyanazzal a mozdulattal a kézifékre teszed, amivel a villamosszékbe ültetett vádlott szájához emeli az utolsó cigarettát. Félig benyomod a bal pedált (nem a középsőt, nem a jobbot, ezt se teljesen! - üvölti a fejedben egy hang). Lenyúlsz a bal térdeden már kékeszöld zúzódást okozó kézifékkarhoz, megszorítod a végén a szektort (jó mi? Motoros szakkifejezés a héblire. Bár valószínűleg egyiket sem találtam el). Lassan előreengeded, ezzel egyszerre old a hátsó kerékfék, és zárná a kuplungot, de mivel a bal pedált nyomva tartod, mégis oldva marad. Kicsit meghúzod magad felé a gázt, majd ha minden jól ment, és eddig még nem mozdult meg váratlanul a kocsi, lassú, de határozott mozdulattal végleg lenyomod a pedált.
Biztosra veszed, hogy a motor lefullad, de csak bicsaklik, és sóhajtásnyi erővel megmozdul körülötted a fekete telefonfülke. Ekkor derül ki, hogy a kormányt nem is olyan nehéz tekerni, mint gondolnád, bár az irány kijelölése olyan feladat, mint egy készlet hiányos magyar kártyából megjósolni a másnapi lottóötös számait. Az autó valamerre megy, te valamerre eltekered a vastag fakereket, valamennyi idő múlva pedig valamilyen mértékben tényleg arra indul a T orra, amerre szeretted volna akkor, amikor még eltekerted. De ezek a szögek csak hozzávetőlegesek, másrészt ezernyi dolog közbejöhet a hibás irány észlelése, a volánpörgetés és a tényleges irányváltoztatás alatt. Például egy gonosz irányváltó rög vagy egy útvályú, ami megvezeti a kerekeket.
Közel hetvenes végsebesség, utazóban is majdnem annyi
Ülsz tehát a szűk helyen, verejtékezve próbálsz legalább nagyjából az úton maradni, de eddigre a motor megüti az üveghangot, azaz a max. 1800/perces fordulatszámot. Mivel a blokkot közvetlenül a vázhoz szegecselték (emiatt generálozáshoz is bent hagyják, mert a szegecselést megbontani és visszatenni emberfeletti meló), ezért ekkor már az egész bódé vibrál, az üvegek zörögnek a helyükön. Óvatosan visszaengedet a gázt (nem az előgyújtást! - üvölti a hang), és felengeded a bal pedált. A BAL pedált.
Air-conditioned. Szó szerint
Ismételt lefulladási kísérlet a motortól, az előadásmód ezúttal csiszoltabb színészi képességekre vall. Teljesen elhal minden gépészeti zörej, szinte már látod a kardioműszer oszcilloszkópján futó, sima, egyenes, zöld vonalat, hallod az egybefüggő sípolást, a ügyeletes ápolók riadt lábdobogását a folyosón. Ekkor felhangzik a "pöff-pöff-prff-pf", és máris - tagadhatatlan gyorsulás. Két fokozat, meg alig ezer fordulatnyi használható teljesítményspektrum nem leányálom, de tény, hogy a nyolcvanéves öreg banyából azért tisztességes, 65 km/óra körüli tempó autózható ki. Csak ne kellene lassítani.
Nem a légellenállás csökkentése volt az elsődleges szempont
Én olyan huszonötöt nyomathattam, amikor jött az első kanyar. Derékszögű. Eszembe jutott még visszavenni a gázt (az előgyújtást már nem), becsavartam a kormányt egy erős bal lockba, a kaszni érzetre vagy ötven fokban megdőlt, és valami csoda folytán irányban álltunk. Azaz robogtunk. Rólam leszakadt a halál vize, a tulajdonos azonban már többször megélhetett hasonlót. Halkan jegyezte meg: "Vigyázz, Zsolti, ott a hangárnál elfogy az út, vissza kell fordulni!"
Bill Bojangles kedvenc pedáljai. Bal oldalon a váltó/kuplung (C=Clutch),
középen a hátramenet (R=Reverse), jobbra a váltófék (B=Brake)
Egyszerűen így, minden remegés nélkül, élete utolsó néhány másodpercének küszöbén. Bal lábbal megpróbáltam a pedál fél állását eltalálni, jobb lábbal lenyomtam a féket (nem a középső pedált, nem a KÖZÉPSŐT!), amely akadály nélkül, hangos koppanással megpihent a padlón. Ó, a fenébe, épp most szakad el az a dédnagymamakorú bovden! - és miközben megint Flatley-re gondoltam, a kiugrás lehetőségét latolgattam. Ha kivágom az ajtót, és a keretében megkapaszkodva kivetem magam a földre, talán csak a lábamat tépi le a kézifékkar, tanakodtam éppen, amikor a lassulás csalhatatlan jelét vettem észre. A motorhang színt váltott.
Rég túl voltam az előírt öt másodpercen, már ezer éve fel kellett volna engednem a pedált, hogy olajat kapjon az a nyomorult fékszalag. De gyakoroljon empátiát Flatley öreganyja a halál torkában. Én titokban reménykedtem is abban, hogy összerágódik az a dög bolygómű azzal a szemét szalaggal, és akkor legalább tényleg lassulunk már valamit. Végül valahogy megálltunk, ne is kérdezzétek. A tolatás is sikerült (bal pedál félig be, középső meg tökig, ha jól emlékszem), de ennyi bravúr elég volt, visszaadtam a volánt. Őrületesen élveztem. De két pici gyerekem van.
Megfagy az élet a kútnál. Begördülünk egy kis 95-ösért
Aztán akadtak még derűs pillanatok. Például amikor beálltunk a Shell-kúthoz tankolni. Mint amikor elnézed a farsangi buli időpontját a naptárban, és rózsaszín latexnadrágban, lobogó, nyitott, fehér zeke alól kivillanó szőrös mellkassal, Freddie Mercury-bajusszal az arcodon, a Vívőr, vívőr rakjú!-t fejhangon énekelve berontasz a bőrnyakúak ugyanott zajló bulijába egy nappal korábban. Minden szem ránk meredt, megvallom, kicsit zavarban is voltam, nem tudtam, hogy megvernek, leköpnek, vagy pillanatokon belül kérdésekkel árasztanak-e el bennünket. Az utóbbitól tartottam a legjobban.
Szerencsére felmentő sereg érkezett egy olasz rendszámos, űrsiklónak álcázott, mély ezüstmetál, hosszított halottasmercedes formájában, echt Nemo kapitány mintájú ablakokkal az oldalában. Beállt mögénk a sorba. Mint amikor a matematikus bombát visz a repülőre, mert annak azért közel zérus az esélye, hogy két robbanószerkezet legyen ugyanazon a járaton. Elmaradt tehát a durranás, csak valami fülledt, David Lynch-i csend honolt. És még csak meg se kérdezte a kutas, kérünk-e V-Powert.
Még jobbat szórakoztunk, amikor a közeli Eszterházy-kastély elé mentünk fotózni. A park másik felében épp a bő évszázados pálmaházat újították fel, nekünk meg arra kellett kihajtanunk. Milyen járműre készül az ebédből megtért melós, amikor valami autót hall a régi nyári lak felől? Nyilván egy nyolcvanéves T-Fordra tippel. Hát persze. Efféle döbbenetet még életemben nem láttam emberi arcon, pláne nem egy tucatnyin. Két középkorúsodó, vihogó idióta, egy szortyogó, szuszogó, pöfögő, csupa fekete, csupa üveg Stan és Pan-mobilban, amint a 2007-es esztendő egyik korai napján az Eszterházy-lakból hajt kifele. Nem csoda, hogy salakos lett az a sok kubikos áll.
Egyébként egy ilyen T-Ford 15 liter körül eszik, hátsó padja alatt némi csomagtartó is van, alig ér annyit, mint egy közepesen felszerelt Golf, abroncsot pedig nem árul hozzá a sarki gumis. És a lóról átülők anno nyilván könnyen megtanulták vezetni, mert 15 007 033 darabot azért mégis csak eladtak belőle. Csak én vagyok ilyen rettenetesen béna.
Two Door kivitel. A korábbi zárt bódést Central Doornak hívták, mert annak ez a jobb oldali ajtaja középen volt
Olajozás angol módra
Nemrégiben olvastam egy angol veterános újságban, hogy a beaulieu-i börze egyik fő attrakciója az volt, hogy az egyik eladó csapat a vásáron kapható alkatrészekből fogadásból összeépített egy T-Fordot, aminek másnap hosszában át kellett szelnie az angol szigetet csücsöktől-csücsökig.
Angolok, hülyék, természetesen el is készítették az autót, valamelyik elmebeteg neki is indult a hosszú útnak. A fogadást kis híján nem műszaki hibán, hanem a kitalálatlan olajozáson bukta el a csapat. Akadnak Egy nagyobbacska dombon (kisebbecske hegyen) való átkeléskor megszorult a motor, mert az első főtengelycsapágy nem kapott kenést a teknőben hátralottyant olaj miatt. Amikor végre kiengedett, és be lehetett indítani, a sofőr megfordult, egy rövid szakaszt hátramenetben tett meg, s miután így kellően megolajozta a csapágyat, visszaállt egyenesbe, és a szorulás újabb jeléig előrefelé hatolt tovább. Vajon erre mi volt a régi amerikai trükk?
Ebben a részben Galamb József úrnak szenteltek pár szót:
TotalCar...Npal írta:
Ford T, A, V8, Fordson Model F...
"Joe, új autót szeretnék tervezni. Készíts elő magadnak egy speciális szobát a harmadik emeleten. Vidd fel a rajztábládat és egy palatáblát, és kezdjünk el dolgozni az új típuson" - emlékezett vissza a T-Ford születésére közel 50 évvel késobb "Joe", Galamb József.
A makó szegénylegény, aki befutotta az amerikai álomkarriert: Galamb József
Galamb József karrierje tipikus amerikai álomsztori: elindul a szegénylegény és szívós munkával, akaraterővel híres és gazdag lesz. A történet ráadásul igaz. Galamb 1881. február 3-án született Makón, többgyermekes családban. Atyja korai halála miatt ügyvéd bátyja állta taníttatásának költségeit. A fiatal Galamb a Budapesti Felsôipariskola elvégzése mellett a Műegyetem különbözô tanfolyamait látogatta szakmai tudását szélesítve. A kötelező katonai szolgálat elvégzése után, ahogy akkoriban szokás volt, elindult világot látni, és 1903. őszén landolt Amerikában.
Több aljamunka, mint dobozsarok-ragasztás, szerszámkészítés után véletlenül egy napon három autógyár is munkalehetőséggel kecsegtette. Ösztönös megérzéssel választhatta az ekkor még csöppnyi Ford Motor Company-t. Eltelt egy kis idő és a magyar rajzoló, "Joe" felkeltette a cégfőnök, Henry Ford érdeklődését is. "1907. elején Ford azt mondta nekem: "Joe, új autót szeretnék tervezni. Készíts elő magadnak egy speciális szobát a harmadik emeleten. Vidd fel a rajztábládat és egy palatáblát, és kezdjünk el dolgozni az új típuson" - emlékezett vissza a T-Ford születésére közel 50 évvel késobb "Joe", Galamb József.
A Ford birodalom urai. Középen Henry Ford, jobbra fia Edsel, balra Henry II.
Henry Ford, Charles Harolde Wills és Galamb mellett egy másik magyar, Farkas Jenő is ott bábáskodott a T-Ford körül. Henry kedvenc karosszékében üldögélt és ontotta magából az ötleteket, melyeket a magyarok igyekeztek műszaki rajzokba önteni. A bolygóműves váltó viszont teljes egészében Galamb elgondolását követte.
A T-Ford 1908. október elsején mutatkozott be. Ahogy mondani szokás a többi már történelem. Galamb azonban nem üldögélhetett nyugodtan a babérjain. Henry percnyi pihenőt sem engedélyezett - egyre újabb és újabb járműfajtákban gondolkodott. Az otromba, hatalmas méretű mezőgazdasági traktorok helyett kisebb, könnyebben kezelhető modellt kívánt megvalósítani.
Az első nagysorozatban készített automobil, az első tömegautó, a legendás Model T
Több éves kísérletezés után végül Farkas Jenő, Galamb mellett a másik jelentős Ford-magyar készítette el a Fordson Model F-et, amely az első világháború folyamán először az angol mezőgazdaságot forradalmasította: a munkaképes férfiakat ugyanis besorozták, de a Fordsonnal még a nők is el tudták végezni a fáradságosabb gazdasági munkák nagy részét. Nem véletlen, hogy a huszas évek folyamán Magyarországon is kedvelték. Ehhez járult, hogy 1925. után hirtelen új vámtarifákat léptettek életbe: a 15 mázsa alatti traktorok vámját szállították le. A Ford nem tehetett arról, hogy egyedül az ő típusuk volt ennyire könnyű....
Galamb József 1919-ben kapott hivatalos titulust. Henry ugyanis jobban szerette munkatársait nevükön szólítani, nem kedvelte az igazgató vagy osztályvezető megnevezéseket. Amikor Edsel Ford került formálisan a vezérigazgatói székbe, elkészítette a vállalati hierarchiát. Galamb főmérnöki beosztást kapott, 200 ember dolgozott a keze alatt.
A húszas évek folyamán Galamb leginkább a T-Fordot csiszolgatta: "Én voltam a közvetítő a szervízrészleg és Mr Ford között.. Ha egy vásárló panaszkodott, a szervizesekhez fordult, ők meg hozzám". Később az A-Ford és a V8-as típusok megalkotásába is besegített.
A Fordson traktor, amelynek megalkotásában szintén jelentős szerepet játszottak a magyarok
Galamb magyarságát sem feledte. Családja 1922. őszén Makón beindíthatta a Ford kereskedést, amely szépen gyarapodott: a forgalom növekedésével Békéscsabán is nyílt egy lerakatuk. Szintén Galamb József volt, aki a háttérből segített Horthy Istvánnak, a kormányzó fiának, hogy a Fordnál dolgozhasson Amerikában. Ez több lépésben oda vezetett, hogy amikor az ifjabb Horthy 1935-től a MÁVAG vezérigazgató-helyettesi teendőit is ellátta, a Ford V8 és Eifel típusait Magyarországon szerelték össze.
Galamb József 1955. december 4-én hunyt el. Akkoriban Magyarországon nem olyan szelek fújtak, hogy megemlékezéseket tarthattak volna. Galambról az első nagyobb lélegzetű életrajz 1967-ben jelent meg A műszaki nagyjaink című kötetben. Ezt követte 1981-ben egy emléktábla avatás, az egykori makói Ford-műhely falán. Idén pedig Galamb egyik unokájának és több Ford reprezentáns jelenlétében mellszobrot lepleztek le Makón.
Ford Model A, a Model T utódja, melyet szintén Galamb bábáskodása alatt fejlesztettek ki.
A Közlekedési Múzeum restaurálatlan T-Fordját odaadta a makói Galamb József Szakközépiskola diákjainak, cserébe pedig kapott egy frissen restaurált T-Fordot. E remek üzlet hallatán csak csendben sóhajthatunk, vajh' miért nem dolgoztak ismert magyarok a Maybachnál vagy a Delahaye-nél, hátha a Múzeum restaurálatlan példányai így végre ismét régi fényükben pompázhatnának.
-
- Úrvezető
- Hozzászólások: 51
- Csatlakozott: 2007.10.07 17:39
húúúúúú bazz.... LeMans ezt komolyan összehoztad...
végre jól elnézted tőlem ezt hogy is kell csinálni....
GRATULA...
de sajnos engem ezek az autók annyira nem mozghatnak meg....
végre jól elnézted tőlem ezt hogy is kell csinálni....
GRATULA...
de sajnos engem ezek az autók annyira nem mozghatnak meg....
-= '87 Ford Mustang GT =-
Enyém volt a -= Millenium Falcon =- is, de eladtam egy csávónak akinek volt egy bazi nagy, szőrös majma...
állítólag lenyomták vele a Birodalmat :sziapici:
Enyém volt a -= Millenium Falcon =- is, de eladtam egy csávónak akinek volt egy bazi nagy, szőrös majma...
állítólag lenyomták vele a Birodalmat :sziapici:
- TomiTomi
- Admin
- Hozzászólások: 22152
- Csatlakozott: 2007.05.23 20:10
- Tartózkodási hely: Budapest
- Kapcsolat:
Forrás: Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karbanki.hu írta:A Ford T modell 100. születésnapja alkalmából ünnepélyesen felavattuk a kari kiállító-helyiséget, melyben egy 1922-es, a kar tulajdonában lévő T-Fordot helyeztünk el.
Galamb József, az autó főkonstruktőre egykor iskolánk tanulója volt.
Egyszer betévedhetnénk ebbe a kari kiállítóhelységbe.